Maturalna organizacja pracy

Ciężko być osobą produktywną w tak trudnym i niepewnym czasie. Są osoby, które czują się w tej sytuacji jak ryba w wodzie, jednak coraz więcej z nas czuje się przytłoczona. Bez wątpienia pocieszyć Cię może fakt, że studenci również nie są pewni co do sesji czy obron dyplomu, jednak bez ogródek to matura jest najbardziej stresującym egzaminem w życiu - bo pierwszym tak bardzo poważnym. Tak jak już wspominałam, chciałabym pomóc Ci w tym ciężkim okresie i dzisiaj omówić metody organizacji nauki. Na dzień dzisiejszy matura odbędzie się nie wcześniej niż w czerwcu, warto więc efektywnie zaplanować swój czas i, mimo niesprzyjających warunków, „zaprzeć się” i zmusić do produktywności. Poniżej przestawię wam praktyczne kroki i porady, jak ugryźć ten ciężki temat i jednocześnie nie dać się zwariować. Pod koniec artykułu możesz pobrać karty pracy, o których wspominam w artykule i które ułatwią Ci organizację pracy.


TWÓJ PLAN DZIAŁANIA


Wiem, że najgorzej zacząć działać, dlatego stworzyłam dla Ciebie plan. Dzięki niemu będziesz pewna, że nie przeoczysz żadnego zagadnienia i wymagania maturalnego.


1. Zapoznaj się z wymaganiami – zdefiniuj swoje zaległości

Przejrzyj materiały oraz podstawę programową, która zawiera dokładne wymagania CKE. Wypisz wszystkie elementy do powtórzenia - zdefiniuj obszary, w których masz zaległości. W karcie pracy nr 1 znajduje się tabela, w której wypiszesz wszystkie działy, z którymi pracowałaś i będziesz pracować. Podziel zagadnienia wg schematu: „umiem / do przypomnienia / do nauczenia”. Pamiętaj, że lista jest tworzona przez Ciebie i nikt nie będzie Cię oceniać. Przy wypełnianiu bądź uważna i szczera!

Wiem, że czytanie podstawy programowej może wydawać się żmudnym procesem, jednak jedyne co musisz zrobić to spisać odpowiednie działy z każdego przedmiotu. Możesz to zrobić też przy pomocy podręczników z paru ostatnich lat - ale to zajmie Ci o wieeeeele więcej czasu.

Podstawa programowa https://podstawaprogramowa.pl/Liceum-technikum (odnośniki do konkretnych przedmiotów są na końcu strony)


2. Stwórz „task listę” dla każdego przedmiotu

Zaplanuj kolejność nauki zagadnień z każdego przedmiotu. Zacznij od tych, które zdefiniowałaś jako „do nauczenia”. Do tego zadania możesz wykorzystać któryś z programów polecanych poniżej lub zrobić to ręcznie np. korzystając z karty pracy nr 2. W task liście, potocznie zwaną listą TO-DO, nie musisz określać czasu wykonania zadania, ani dokładnie opisywać danych zagadnień. Ważne, żebyś w szybki sposób zlokalizowała elementy do wykonania i te, które już są „odhaczone”.


3. Określ piorytety

W każdej liście TO-DO zaznacz 3 priorytety – nie więcej. Stwórz swoje własne kryterium oceny. Przykładowe kryteria:

  • Materiał, który znasz najgorzej

  • Materiał, którego przyswojenie zajmie najwięcej czasu

  • Materiał, który jest tzw. pewniakiem na maturze


4. Zaplanuj swój dzień

Aktualnie nie jest znana dokładna data matury, dlatego proponuję planować każdy dzień z osobna. Możesz to zrobić dwiema metodami:


Za pomocą listy to-do

Jest to opcja dla osób, które lubią pracować rano i np. wieczorem, albo nie są pewne ile czasu zajmie dana czynność. Listę rozliczasz po wykonaniu każdego działania oraz pod koniec dnia. Kratki są informacją na temat stanu zadania. Możesz skorzystać z trzech prostych symboli, które ułatwią nawigację w liście.

Pamiętaj, że zadanie „przeniesione” powinno być z automatu uwzględnione w liście na kolejny dzień/dni. Również na tej liście pamiętaj o określeniu trzech priorytetowych zadań.


Za pomocą kalendarza

W tym sposobie planujesz swój dzień z góry zakładając wykonanie zadań w określonym czasie. Na początku dnia również określ maksymalnie trzy priorytety, czyli zadania, które muszą być zrealizowane bez względu na wszystko. Karta pracy zawiera również miejsce do wypisania rzeczy, które musisz wykonać następnego dnia oraz miejsce na notatki.


Jeżeli masz dodatkowe zajęcia również uwzględnij je w planie!


Narzędzia przydatne do nauki


Oprócz kart pracy z tego artykułu, które pomogą Ci przejrzyście i bez dodatkowych nakładów pracy odpowiednio przygotować się do nauki. Zgromadziłam również spis przydatnych narzędzi, które zarówno zastąpią materiały dostarczone przeze mnie, jak i uzupełnią je.


1. Licznik czasu

Liczniki liczą czas, w którym skupiasz się na nauce. TYLKO na nauce, czyli nie sprawdzasz social mediów, masz wyciszony telefon i wszyscy domownicy wiedzą, że teraz się uczysz i nikt Ci nie przeszkadza. Aby określić czas, przez jaki uczysz się w pełnym skupieniu, musisz bazować na swoim doświadczeniu. Naukowcy określają, że metoda Pomodoro pozwala wykorzystać czas najbardziej produktywnie, jak i pozwala, aby umysł zdążył odpocząć, zregenerować się i zapamiętać przyswojone informacje. Metoda opiera się na 30 minutowym cyklu - 25 minut nauki i 5 minut przerwy, powtarzanym czterokrotnie, po tym czasie następuje skończenie pracy albo dłuższa – zazwyczaj 25 minutowa przerwa. Liczniki mają ten plus, że liczą zarówno czas pracy w skupieniu, jak i przerwy.

https://pomodoro-tracker.com/

2. Zapoznanie z aktualnymi tablicami wzorów

Aby bez problemu w czasie egzaminu znaleźć interesujący Cię wzór i doskonale wiedzieć jak go wykorzystać w czasie nauki korzystaj z tablic takich samych jak na maturze. Polecam wydrukować interesujące tablice w takim formacie i rozkładzie, w jakim będziesz korzystać z nich w czasie egzaminu. Na samoprzylepnych karteczkach możesz zapisywać dodatkowe wzory i przyklejać je jako uzupełnienie karty wzorów – ułatwi to dodatkowo zapamiętywanie.

https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/materialy-dodatkowe/karty-wzorow-na-egzamin-z-matematyki-biologii-chemii-i-fizyki/


3. Mapy myśli oraz notatki podsumowujące dany dział

Podsumowanie danego działu powinno składać się z jednej, maksymalnie dwóch stron A4 i zawierać najważniejsze hasła (bez zagłębiania się w dokładne definicje), wzory, których nie znajdziesz na karcie wzorów itp. – tzw. esencja wiedzy na dany temat. Podobną funkcje pełnią mapy myśli, które jeszcze lepiej są zapamiętywane przez nasz mózg, jednak są o wiele trudniejsze do wykonania i szczególnie dla osób początkujących – bardzo czasochłonne.4. Muzyka poprawiająca skupienie

Jeżeli masz problem ze skupieniem, albo w Twoim miejscu zamieszkania jest głośno, możesz zagłuszyć środowisko poprzez muzykę. Bardzo duża liczba osób ma jednak problem ze skupieniem przy muzyce, której słucha na co dzień. Z tego powodu istnieją płyty i playlisty zawierające muzykę przygotowaną bezpośrednio do nauki. Poniżej zamieszczam linki zarówno do YouTube jak i Spotify (osobiście z nich korzystam).

https://youtu.be/WPni755-Krg

https://www.youtube.com/watch?v=5qap5aO4i9A

https://open.spotify.com/playlist/37i9dQZF1DWZeKCadgRdKQ

https://open.spotify.com/album/7sq49zjk6gXOf5XBSOkcCW


5. Lista To-do

https://todo.microsoft.com/tasks/

https://www.rememberthemilk.com/

"Lista zadań" – wtyczka w usługach Google


6. Kalendarze online

https://calendar.google.com/ - wszystkie narzędzia od Google płynnie się synchronizują, można założyć wiele kalendarzy (np. do spraw prywatnych, nauki itp.). Dodatkowo zadania z listy To-do można w szybki sposób importować do kalendarza. Narzędzie sprawdzone osobiście.

https://outlook.live.com/calendar/ - narzędzia dostarczone przez firmę Microsoft, niczym nie różnią się od tych dostarczonych przez Google – przynajmniej ja nie widzę różnicy 😉


Wszystkie narzędzia dostępne są na telefony, tablety i komputery. Oczywiście w pełni się synchronizują i ich podstawowe wersje są bezpłatne. Programów z listami to-do i kalendarzy są setki i jeżeli te najpopularniejsze Ci nie odpowiadają, bez problemu znajdziesz program dla siebie.Nie bój się pytać


Obecnie maturzyści mają utrudniony kontakt z nauczycielami, więc warto poszukać alternatywnych metod na rozwiązanie problemu, który napotkasz na swojej drodze. Osoby ambitne mają problem z przyznaniem się, że po prostu potrzebują pomocy (wiem to również ze swojego doświadczenia). Z wiekiem przekonałam się, że jednak im człowiek wie więcej, tym pojawia się więcej pytań i należy je zadawać, aby poszerzyć swoją wiedzę. Pierwszym źródłem wiedzy jest bez wątpienia Twój nauczyciel, ale jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz (lub nie chcesz) się z nim kontaktować, przygotowałam listę paru stron, które pozwolą Ci uzyskać pomoc:

https://www.nauczeni.pl/

https://www.facebook.com/StudenciUczniom/

https://www.korepetycje24.com/

https://www.facebook.com/groups/146635246005076/ - oraz inne grupy na Facebooku, które zrzeszają korepetytorówOstatni tydzień przed maturą


Ciężko go zaplanować, szczególnie gdy nie wiadomo kiedy będzie matura :D jednak w ostatni tydzień polecam Ci ODPUŚCIĆ. Jeżeli sumiennie przygotowywałaś się przez ostatnie tygodnie czy nawet miesiące, możesz być spokojna, że jesteś doskonale przygotowana. Przez ten ostatni tydzień odpocznij, zregeneruj siły i spróbuj wygrać ze stresem. W czasie wolnym od odpoczynku (odpoczynek to też zajęcie 😉) możesz myśleć o wiedzy, której się nauczyłaś albo poczytać „do poduszki” mapy myśli / notatki podsumowujące. Możesz sobie przypominać różne informacje i je utrwalać, ale zdecydowanie NIE polecam uczenia się nowych rzeczy na ostatnią chwilę.Sposoby na utrwalenie wiedzy


Omówiłam tu tylko kilka przykładów, które osobiście sprawdziłam i mogę polecić z czystym sumieniem. Zaznaczam jednak, że stosowałam je do nauki przedmiotów ścisłych/technicznych i nieco inaczej wygląda proces utrwalania wiedzy humanistycznej.


  • Przypominaj sobie wiedzę za pomocą wcześniej stworzonych map myśli lub streszczeń stworzonych po każdym przerobionym dziale.


  • Zadawaj sobie pytania i na nie odpowiadaj / mów do siebie. Chodzi tu o wykorzystanie również zmysłu słuchu. Zwykle uczysz się w ciszy, czytając lub pisząc, wykorzystanie dodatkowego zmysłu wzmocni Twój zmysł poznawczy i utrwali wiedzę.


  • Wróć do task listy stworzonej dla każdego przedmiotu i przy każdym haśle przypominaj sobie wiedzę, której nauczyłaś się wcześniej – bez notatek, bez zagłębiania w szczegóły – sprawdzisz w ten sposób co zapamiętałaś.


  • Przejrzyj notatki – dosłownie przejrzyj – nie czytaj, nie skupiaj się na szczegółach zwróć uwagę na podkreślenia, karteczki czy kolory zastosowane we wcześniej stworzonych notatkach. Jest to szczególnie przydatne dla wzrokowców czy osób z pamięcią fotograficzną. Osobiście sama korzystam najbardziej z tej metody – bez względu na to, czego się uczę. Rozwinęłam w sobie taki mechanizm, że po przejrzeniu odpowiednio przygotowanej notatki pamiętam cały jej wygląd, kolory a przede wszystkim treść. Bardzo przydatna umiejętność w dalszej edukacji!


  • Wiedza trudna do zapamiętania - dziwne historie, wierszyki, piosenki – im dziwniejsza historia wykorzystująca trudne zagadnienia czy definicje, tym większe prawdopodobieństwo zapamiętania. Przykład (bo ciężko to inaczej wytłumaczyć): tablica mendelejewa Mg (magnez), Ca (wapń), Sr(Stront), Ba(bar), Ra (rad); wierszyk: magnetyczny wapń idzie do baru po radę… Ostatni raz uczyłam się tego w pierwszej lub drugiej klasie gimnazjum i wciąż pamiętam, czyli metoda działa!


PAMIĘTAJ O ODPOCZYNKU

Jak już wspomniałam wcześniej, sen i odpoczynek są ważne, aby utrwalić zdobytą wiedzę. Pamiętaj o tym nie tylko w ostatnim tygodniu przed maturą, ale również w całym tym szaleństwie naukowo-przedmaturalnym.Odpuść


To niewątpliwe ciężki czas, większość mediów społecznościowych promuje aktywne i produktywne spędzanie czasu. Problem polega na tym, że aktualna aura nie sprzyja temu, albo sprzyja tylko do pewnego momentu i większość tych produktywnych porad tylko nas dołuje. Jeżeli masz zły dzień i zmuszasz się do nauki to po prostu odpuść. Bez wyrzutów sumienia, zostaw zeszyty, kalendarz, wszystkie książki i zrób coś przyjemnego. Jeżeli mimo wszystko masz wyrzuty sumienia, nastaw jutro budzik na godzinę wcześniej - będziesz czuła, że Twój dzień będzie nieco dłuższy i częściowo nadrobisz straty z dnia poprzedniego. Grunt to nie zadręczać się - jeden dzień nauki nie sprawi, że nie zdasz matury albo napiszesz ją gorzej!Drobne nawyki


Coraz więcej ludzi czerpie wiedzę na temat balansu życiowego z nauk dalekiego wschodu. Stamtąd przywędrowała do nas joga, medytacja, 5 min uważności i inne tego typu trendy. Mam nadzieję, że zawitają one do naszego życia na dłużej, bo sama korzystam z kilku z nich i wspaniale redukują one stres oraz pozwalają uporządkować rozbiegane myśli. Nie jestem specjalistką w temacie radzenia sobie ze stresem, więc nie będę zagłębiać się w szczegóły, ale chciałabym zwrócić Twoją uwagę na dwa bardzo ważne elementy, które zostały sprawdzone przeze mnie i moich przyjaciół.


Odstresowanie i uporządkowanie myśli – pomocne w procesie nauki

Wyrób w sobie nawyk, który Cię odstresuje, może to być chwila ciszy lub tzw. uważna kawa (polecana przez blogerkę - Panią Swojego Czasu). Polega to na wykonywaniu przez krótki czas – np. 5 min czynności w pełnym skupieniu. Pijesz kawę i robisz tylko to. Nie rozmawiasz z nikim, nie używasz telefonu – nic. Po pewnym czasie, gdy będziesz stresować się zbliżającym egzaminem czy będziesz mieć problemy z zapamiętywaniem i wykonasz czynność – drobny nawyk, to twój organizm z automatu zacznie zachowywać się tak, jak zawsze w czasie drobnego nawyku.


Natychmiastowe skupienie – pomocne w czasie egzaminu

Podobny mechanizm następuje w przypadku chęci natychmiastowego skupienia i zredukowania stresu. Jeżeli przez X czasu będziesz pisać notatki czy wypełniać arkusze maturalne jednym długopisem, to automatycznie na egzaminie, gdy będziesz używać tego samego długopisu, Twój organizm się uspokoi, bo będzie znał tą sytuację z przeszłości.


NIE ROZMYŚLAJ O PRZYSZŁOŚCISłowo na koniec


Matura jest twoim celem, całą uwagę skup teraz na nauce, organizacji czasu, odpoczynku i relaksie. Nie poświęcaj czasu na czarnowidztwo i nie stresuj się, bo to niczemu nie pomoże, a tylko zaszkodzi. Zaręczam Cię, że po takim planowaniu, sumiennej nauce i poświęceniu w imię matury, wspaniały wynik jest już w Twojej kieszeni. Jeżeli czujesz napływ motywacji, to zacznij działać od razu i nie odkładaj tego na jutro!
© 2023 by Tammy Gallaway. Proudly created with Wix.com