MOJE praktyczne porady

Podobał Ci się miesięczny cykl tematyczny? Zapraszam Cię do ostatniego artykułu, który zawiera moje praktyczne porady i narzędzia, które jeszcze bardziej ułatwią Ci pracę zdalną.


Wydarzenia w innych miejscach


Jeżeli spotkanie lub inna aktywność będzie wymagała od Ciebie dojechania, to przy planowaniu weź pod uwagę czas potrzebny na dotarcie do wskazanego miejsca. Niby oczywiste, ale kiedyś, gdy musiałam po pracy jechać na zajęcia na uczelnię, to nie założyłam odpowiedniej ilości czasu na dojazd – w rezultacie byłam ciągle gdzieś spóźniona. Więcej tego błędu nie popełnię, bo spóźnienia – nawet te na zajęcia – świadczą o braku naszego profesjonalizmu. Wiadomo, może zdarzyć się nawet najlepszym, ale nie powinno być to nagminne.Nawyki i rytm dnia


Budowanie nawyków to jedno, ale dlaczego masz zaczynać swój dzień w inny sposób, niż gdy tradycyjnie idziesz do pracy? O ile na początku praca w piżamie jest świetną alternatywą, o tyle takie rozwiązanie na dłuższą metę już nie. Wypracowanie pewnego stałego rytmu dnia, wpływa nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale również na produktywność i motywację do pracy. Jestem daleka od stwierdzenia, że należy usiąść do pracy w pełnym makijażu i mając na sobie najlepszą sukienkę. Jednak warto „ogarnąć się” i zmienić piżamę na ubranie codzienne.

W zdalnej pracy, bardzo łatwo zapomnieć o sobie i swoich postanowieniach. Mimo, że na pozór mamy więcej czasu (nie tracimy go na dojazdy), to łatwo ucieka on nam przez palce. Warto spisać swoje postanowienia i regularnie śledzić postępy.Przydatne narzędzia


Licznik / metoda Pomodoro

Jeżeli nie możesz się skupić przez określoną ilość czasu na danym zadaniu, szczególnie długim i monotonnym, np. pisaniu pracy inżynierskiej, spróbuj skorzystać z licznika czasu. Może być to zarówno zwykły stoper, który włączysz na określony czas, jak i wspomniana już wielokrotnie metoda pomodoro.

Pozbycie się zakłócaczy, mówiłam już o nich w poprzednim artykule, jednak dzisiaj skupiłabym się na tych cyfrowych – czyli przekleństwie życia w 21. wieku. Oprócz aplikacji polecam całkowite wyciszenie, mam tu na myśli wyciszenie zarówno dźwięku, jak i wibracji – one również wybijają nas z rytmu. Oprócz takiego oczywistego rozwiązania, dobrą metodą jest własna kontrola rodzicielska, która sprawia, że w określonym czasie nie możesz wejść na strony-pożeraczy czasu np. Facebook, Instagram. W książce Oli Budzyńskiej posuwa się ona do tak drastycznych metod jak oprogramowanie, które zmienia komputer w maszynę do pisania na określony czas. Problem jednak w tym rozwiązaniu jest taki, że większość inżynierskich operacji wymaga programów graficznych albo dostępu do interentu z artykułami naukowymi itp. Tak więc metoda maszyny do pisania raczej w kierunkach STEM się nie sprawdzi.

Tablica Kanbana / Trello

Kiedy masz duży projekt do opanowania, np. praca magisterska. Polecam stałe monitorowanie swoich postępów i pomysłów za pomocą tablicy, jak np. Trello. Zwykle praca nad takim złożonym zadaniem wymaga skakania po zagadnieniach i łatwo zgubić się w tym wszystkim. O całej organizacji i pisaniu pracy dyplomowej na pewno wspomnę jeszcze wielokrotnie w innych artykułach, jednak metodę planowania możesz stosować do każdego większego projektu, zarówno grupowego, jak i indywidualnego.

Kaledarz online / Gmail

Kalendarz online działa podobnie jak tradycyjny, tylko jest online – no odkrywcze to nie jest :D. Są jednak dwie funkcje, które nie pozwolą Ci przegapić najważniejszych zadań i spotkań:

  • Ustawienie wydarzenia z przypomnieniem na 10 minut przed lub na godzinę przed o ile wymagany jest dojazd do miejsca spotkania. Ta metoda wiele razy uratowała mi tyłek, bo nie ukrywam, że gdy pochłonie mnie jakieś zajęcie, łatwo stracić poczucie czasu. Dodakowo kalendarz google posiada możliwość wpisania miejsca spotkania i na podstawie twojej aktualnej lokalizacji oraz map Google, przypomni o wydarzeniu z uwzględnieniem czasu dojazdu.

  • Przypomnienie (Reminder), które ustawione w kalendarzu, wpisze się automatycznie do listy zadań. Ponadto można ustalić odpowiedni deadline i wysłanie powiadomienia-przypominajki.


Praca zdalna w kilku krokach – podsumowanie


  1. Zorganizuj swoje miejsce pracy

  2. Ustal rytm swojego dnia i określ nawyki

  3. Zaplanuj swój dzień – za pomocą kalendarza lub listy zadań

  4. Utrzymuj kontakt ze światem, nie zapomianj o przyjaciołach

  5. Pamiętaj o przerwach i odpoczynku

© 2023 by Tammy Gallaway. Proudly created with Wix.com