Odważ się!

Dziewczyny! Piszę ten artykuł, kiedy jestem w momencie, w którym jutro uruchomię całą machinę, otworzę się na krytykę innych i… uruchomię swojego bloga. Co nas łączy? Ty teraz też jesteś (albo za chwilę będziesz) w takim punkcie swojego życia, w którym będą Tobą targały wątpliwości i milion obaw. Miałam to kiedyś, mam to i teraz. Dzisiaj o odważeniu się i podjęciu studiów technicznych z kobiecego punktu widzenia.


Cudownie jest obserwować, jak dzięki naszej pracy powstaje coś nowego i zdobyta wiedza staje się rzeczywistością.

Kto to widział… Kobieta mechanik, mechatronik, czy automatyk - kto to w ogóle jest? Nawet nie można tych słów odmienić, a co dopiero poważnie traktować taką osobę. Kobiety na politechnice to bzdura i nieporozumienie. Brzmi to trochę jak science-fiction i słowa z zamierzchłych czasów, jednak niestety czasami dalej są jednostki, które tak mówią. Nieraz trafi się osoba, która podważy twoją wiedzę tylko ze względu na płeć. A prawda jest taka, że jeżeli babka podjęła się bardzo technicznych studiów (jak mechanika, automatyka czy mechatronika), mimo wielu obaw i ze świadomością, że będzie jedną z niewielu, to po prostu MA JAJA DO TEGO (albo jajniki – jak kto woli)! Patrząc na wyniki moich badań, które przeprowadziłam kilka lat temu w ramach badania „Potencjału kobiet w branży technologicznej”, nie tylko ja tak uważam.


Powiem tak – 90% kobiet z branży technicznej, będących rodzynkami w środowisku, które je otacza są SPECJALISTKAMI w swojej dziedzinie. ~ Właściciel firmy technicznej

Wynika to tylko i wyłącznie z faktu, że większość kobiet obawia się pokazać swoją wiedzę i dzielić się nią, bo po prostu boi się krytyki znacznie bardziej niż mężczyźni. I właśnie ten strach powoduje, że zanim podejmą się wykonywania danej pracy, czy w pełni na forum zaczną wyrażać swoje zdanie, to przeczytają tyle książek i artykułów naukowych, żeby rzeczywiście ta wiedza od nich biła. I w tym punkcie chciałabym zwrócić się do wszystkich mężczyzn, którzy w tym momencie stwierdzą, że kobiety są faworyzowane, a feministki traktują mężczyzn jako podgatunek człowieka. Bzdura! Kobiety, poprzez presję społeczeństwa i kulturę, w której się wychowujemy są znacznie bardziej wrażliwe na krytykę, boją się podejmować działania ryzykowane i większość z nich definiuje swoją wartość przez ilość urodzonych dzieci, sprzątnięty dom i ugotowany obiad. Kiedy jednak kobieta zaczyna działać w jakiejś dziedzinie i przełamie swoje bariery – odważy się, to jest w stanie razem z wami – facetami podbijać świat. RAZEM – proszę zwrócić uwagę na to słowo. Problem w tym wszystkim jest taki – jak Ciebie i Twoje koleżanki zachęcić do działania, nawet jeżeli macie poglądy bardzo konserwatywne?


Jestem osobą daleką od metody głaskania kogoś po głowie i przekonywania, jaki jest wspaniały i zaradny. Uważam, że potencjał drzemie w KAŻDYM człowieku, tylko trzeba go znaleźć. Ponadto, uważam również, że inżynierski świat jest nieco szowinistyczny i trzeba do niego wejść, zdając sobie sprawę z pewnych sytuacji, które Cię spotkają na 90%, aby nie zrazić się na samym początku.Cienie


Zdecydowałam się, aby najpierw przedstawić Ci cienie życia kobiety w świecie technologii. Z dwóch powodów zacznę od negatywów – po pierwsze musisz być twarda i uodpornić się na kłody, które będą Ci rzucać pod nogi, po drugie, jeżeli po przeczytaniu minusów dalej chcesz poznać plusy – to znaczy, że jesteś zmotywowana i gotowa na wyzwanie. Nawet jeżeli tego jeszcze nie wiesz 😉 Do boju i zaczynamy!


Osoba techniczna = facet

W naszym społeczeństwie dalej istnieje przeświadczenie, że mężczyzna jest osobą techniczną. Kobiety w firmach technicznych zajmują się sprawami biurowymi, są sekretarkami, księgowymi itp. W serwisach, stoczniach czy na platformach wiertniczych nie znajdziemy dużo kobiet. Jednak wbrew pozorom jest ich coraz więcej! Wśród młodych osób kobieta w „ciężkim” środowisku męskim nie jest niczym nowym, bo coraz więcej dziewczyn studiuje kierunki techniczne. Sporo młodych facetów ma partnerki, które podjęły pracę zawodową i na razie nie myślą o klasycznej wizji rodziny. Reasumując: ich podejście jest normalne, problem leży w osobach, które pamiętają czasy, w których kobiety zajmowały nieco inne role w społeczeństwie i w dalszym ciągu nie przywykły do nowych realiów. Albo osób, którzy chcą, aby stare realia powróciły.

W ten sposób na stronach technicznych (celowo nie podaję nazwy strony) możemy znaleźć takie kwiatki jak:
A kiedy klient zadzwoni do firmy, możemy usłyszeć:

- Czy mogę porozmawiać z osobą techniczną?
- Przy telefonie, słucham – głos kobiecy.
- Wolałbym porozmawiać z mężczyzną.

Szowinizm – tak, dyskryminacja – bez wątpienia. Ale nic na to nie poradzisz, te osoby raczej nie zmienią swojego podejścia i musisz się uodpornić. Oczywiście nie można na wszystko przytakiwać, ale nie zmienisz podejścia wszystkich ludzi – niektórzy tak po prostu mają.


Zboczone żarty

Co kobieta robi na politechnice? – lody
Idą dwie dziewczyny, jedna brzydka.. druga też z Politechniki
Jaka jest zaleta kobiety w branży technologicznej – można ją wyru...ć (to cytat z ankiety)

Naucz się śmiać z tych żartów i podchodzić do nich z dystansem. Bez wątpienia jest to ciężkie, szczególnie, kiedy słyszysz to, będąc jedyną kobietą w sali i przy wszystkich mówi takie rzeczy mężczyzna, który ma wyższą pozycję od Ciebie. Płakać się chce, prawda? No cóż, musisz zrobić dobrą minę do złej gry, ale uwagę możesz zwrócić tylko i wyłącznie na osobności albo w ogóle, bo gdy jest to wykładowca albo przełożony, to swoją wyższość pokaże przy najbliższej okazji. Na przykład podczas egzaminu. Takie brutalne realia.


Jesteś jedyna

„Kierunek jest mieszany, gdy w grupie jest jedna kobieta”

Powoli to się zmienia, jednak możesz oczekiwać widocznej dysproporcji. Znaczy to tyle, że raczej kadra akademicka będzie Cię zapamiętywać i zwracać na Ciebie uwagę. Nikt nie zauważy twojej nieobecności na wykładzie? Oczywiście, że zobaczy. Na wykładzie jest lista? Przecież nikt nie podpisze się za Ciebie, bo kobiety można policzyć na palcach jednej ręki. Taka prawda – jak chcesz trochę naciągnąć zasady na studiach (a nikt nie jest zawsze krystaliczny), to większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz na tym przyłapana, bo po prostu jesteś w mniejszości.


Męskie towarzystwo

Faceci będą zawsze Cię otaczać. Co więcej, obracając się w takim towarzystwie, musisz się w nie wpasować (a nie odwrotnie), bo to Ty jesteś w mniejszości. Nie możesz oburzać się za każdym razem, gdy koledzy obserwują inne laski, czy je oceniają na forum. Możesz wyrazić swój sprzeciw, ale jeżeli robią to przy tobie otwarcie, to już pierwszy znak, że traktują Cię jak kumpelę i weszłaś do ich towarzystwa i Ci ufają. W pewnym momencie zaczniecie wymieniać się swoimi zainteresowaniami i spostrzeżeniami. Zobaczą, że kobiety potrafią rozmawiać o innych rzeczach niż makijaż i paznokcie i zmienią co do Ciebie zdanie. Chyba, że od początku zostałaś zaakceptowana i przyjęta do towarzystwa – wtedy jest już zupełnie super i ten punkt nie dotyczy Ciebie.


Z czasem może uda Ci się nauczyć od mężczyzn wspaniałej rzeczy – spokoju.

Twardym trzeba być, a nie miękkim – czyli krótko o emocjach

Bez dwóch zdań, kobiety bardziej emocjonalnie podchodzą do wielu tematów i zarówno emocje pozytywne, jak i negatywne przeżywają z dwukrotną siłą. Kobiety (przynajmniej na początku swojej przygody w świecie facetów) nie potrafią hamować swoich emocji. Gdy pomieszamy to jeszcze z ambicją, to potrafić dojść do prawdziwego wybuchu wulkanu w przypadku niepowodzenia. Mężczyźni są raczej twardzi i nie okazują pewnych zachowań na forum, to ich wielka zaleta.

Często też, twoi koledzy nie zrozumieją twoich skrajnych emocji i będą uważali Cię za wariatkę. Zapewne na początku będziesz niesamowicie przejmować się egzaminami, ale z czasem może uda Ci się nauczyć od mężczyzn wspaniałej rzeczy – spokoju. (Ja nauczyłam się go – w małym stopniu – po jakichś trzech lat studiów, może czterech…)


Samotność

Każdy z nas ma czasami potrzebę wygadania się komuś. Od momentu rozpoczęcia studiów, do zbudowania wzajemnego zaufania na linii grupa facetów – Ty, trochę minie. Na początku będzie brakować Ci przyjaciółki, która jak kobieta kobietę zrozumie w pewnych kwestiach (proszę nie czuć się dyskryminowanym, mężczyźni też mają swoje męskie rozmowy i są one potrzebne w życiu). Mówię „na początku”, bo z czasem zaczniesz się do tego przyzwyczajać i ja np. teraz dziwnie się czuję w towarzystwie samych kobiet, które przez cały wieczór rozmawiają tylko o ubraniach i kosmetykach (trochę stereotypowo, ale umówmy się – nie jest to jakaś rzadka sytuacja). Tak czy siak, brak koleżanki na studiach, jeżeli takiej nie znajdziesz, będzie Ci dokuczać, ale nie sprawi, że umrzesz z samotności. Z moich najbliższych koleżanek tylko jedna studiuje „mocno techniczny” kierunek (ze mną), reszta odnalazła swoją drogę w innych gałęziach przemysłu.Blaski


Czas na blaski - uważam, że są bardziej wartościowe i prawdopodobnie powyższymi minusami będziesz przejmować się maksymalnie przez pierwszy rok od rozpoczęcia swoich studiów, a później kolejny rok po rozpoczęciu swojej pracy zawodowej, natomiast plusy zostaną z Tobą na zawsze.


Kobiety są szanowane

Wiele, wiele, wiele mężczyzn jest kulturalnych i szarmanckich. Z jednej strony uważają kobiety za płeć słabszą, ale nie w sposób kwalifikujący do dyskryminacji, a wręcz przeciwnie – z chęcią pomagają. Wiedzą, że kobietom początkowo ciężej odnaleźć się w środowisku facetów i z pełną uprzejmością są chętni do pomocy oraz wyjaśnienia pewnych kwestii.


Kobiety są wspierane

Byłabym hipokrytką, jakbym powiedziała, że kobiety nie są wspierane przez różne konkursy czy konferencje. Oczywiście, że są – ponieważ trzeba wyrównać jakoś dysproporcję w świecie technicznym. Większość tych wydarzeń ma na celu przede wszystkim zbudowanie w kobiecie ODWAGI. Oczywiście w niektórych konkursach można wygrać nagrody rzeczowe, jednak w większości nagrodą są warsztaty, spotkania motywacyjne czy mentoring. I wszystkie te wydarzenia opierają się przede wszystkim na przekonaniu młodych dziewczyn o tym, że świat również należy do nich! Nigdy nie spotkałam się, aby na którymkolwiek z wydarzeń dyskryminowano mężczyzn – przede wszystkim naciska się na wspólne zjednoczenie sił i wymianę pomysłów, aby osiągnąć lepsze efekty.


Wiedza kobiet jest doceniana

Przez to, że kobiety nie czują się pewnie ze swoją wiedzą i zawsze czują, że wciąż nie są doskonałe w danej dziedzinie, ogólnie wiadomo, że żeby wyrazić swoje zdanie na forum, kobiety muszą czuć się specjalistkami w danej dziedzinie. Doprowadza to do sytuacji, że wiele osób szanuje ekspercką wiedzę kobiet, bo wiedzą, że (w większości przypadków), aby zdobyć się na odwagę i podzielić z innymi swoją opinią, spędziła na nauce bardzo dużo czasu.


Profesjonalizm

Kobiety są uważane za dokładne i zorganizowane, dużą wagę zwracają na szczegóły nie tylko w życiu codziennym, ale również w pracy. To sprawia, że ich profesjonalizm jest bardzo ceniony zarówno przez współpracowników jak i przełożonych.


Potencjał kobiet w świecie technologii

Jak już wspomniałam, jest wiele plusów bycia w świecie technologii. Niewątpliwie to przede wszystkim wielka satysfakcja i duma ze swojej pracy. Cudownie jest obserwować, jak dzięki naszej pracy powstaje coś nowego i zdobyta wiedza staje się rzeczywistością. Kilka lat temu przeprowadziłam akcję pod tytułem „Kobiety też potrafią” i nakręciłam film o tej tematyce. Zachęcam Cię do zapoznania się z treścią – może to również zachęci Cię do działania.

Kobiety też potrafiąKoniec!


Dalej chcesz iść na studia techniczne, albo masz wątpliwości, ale i tak coś Cię ciągnie? To w końcu się zdecyduj i to ZRÓB! Zepnij tyłek i do roboty, bo świat potrzebuje właśnie Ciebie. ODWAŻ SIĘ!


© 2023 by Tammy Gallaway. Proudly created with Wix.com