Przygotowania bez tajemnic – matematyka

Uwaga!

Poniższy post jest stworzony na podobieństwo "Przygotowania bez tajemnic - fizyka". Jeżeli już czytałaś poprzedni artykuł, zachęcam do zapoznania się ze skróconą wersją tego artykułu:

PRZYGOTOWANIA BEZ TAJEMNIC - MATEMATYKA wersja skrócona


Zaczynamy!


Spis działów

Tak jak już wspomniałam w poprzednim artykule (Maturalna organizacja pracy), naukę musimy odpowiednio zorganizować. Aby nieco ułatwić Ci przygotowanie materiałów, stworzyłam za Ciebie podsumowanie z wszystkimi działami z podstawy programowej – do pobrania jako karta pracy. Oprócz nazwy działu, znajduje się tam miejsce, które zaznaczysz, gdy przerobisz dany dział i miejsce na notatki.


Zachęcam Cię również do ułatwienia sobie zadania i zorganizowania pracy zgodnie z moimi radami z artykułu Maturalna organizacja pracy.

https://www.politechnikababska.pl/post/maturalna-organizacja-pracy


Karta wzorów

Drugim obowiązkowym „gadżetem” jest oczywiście karta wzorów i stałych. Możesz pobrać ją stąd: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Informatory/2015/MATURA_2015_Wybrane_wzory_matematyczne.pdf

Tak jak wam wcześniej radziłam, warto używać karteczek samoprzylepnych lub mieć dwa wydrukowane egzemplarze kart i na jednym z nich robić notatki. Ja przez bardzo długi czas korzystałam niestety z przestarzałych kart pracy i nie ukrywam, ze później trudniej było przestawić się na najnowszą wersję (dostosowaną do nowej matury).


Porządek

Zanim zaczniesz pracę, przygotuj odpowiednio materiały, które już posiadasz. Podziel materiały z lekcji, dodatkowe zadania i wszystko, co masz, zgodnie ze spisem działów – ułatwi Ci to później znalezienie potrzebnych notatek. Jeżeli do tej pory używałaś zeszytów, co jest dosyć powszechne, to polecam Ci stosować znaczniki konkretnych działów, które pomogą w nawigacji.


Notatki


Podzielenie działów

Pamiętaj o zrobieniu porządku i podzieleniu działów! W przypadku bardzo rozbudowanych działów, możesz podzielić materiały na drobniejsze sekcje.


Teoria

O ile w przypadku fizyki, definicje pomagają zrozumieć mechanizmy pewnych zjawisk, tak matematyka nie należy do tego rodzaju nauk. Tym samym uważam za kompletnie zbyteczne uczenie się definicji, warto jednak skrupulatnie prowadzić notatki teoretyczne, aby łatwiej było wrócić do danego zagadnienia i je sobie przypomnieć. Szczególnie przydatne w przypadku robienia zadań.

Kolorki

 • W przypadku, gdy chcesz zapamiętać konkretny fragment zadania (przekształcenie wzoru lub zastosowanie nieoczywistego rozwiązania), warto go zaznaczyć markerem, dzięki czemu łatwiej do niego wrócisz i je zapamiętasz.

 • Kolory są też przydatne przy tworzeniu notatek z teorii, dzięki nim informacje są bardziej przejrzyste, a mózg lepiej zapamiętuje informacje. Na szczególną uwagę zasługują tu markery, którymi możesz zaznaczyć pożądany materiał.

 • Ciekawostka: czy wiesz, że naukowo zostało wykazane, iż markery żółte i pomarańczowe wspomagają mechanizm zapamiętywania? Wykorzystaj to w swojej nauce!Wykonywanie zadań


W idealnym świecie bierzesz zadanie, rozwiązujesz, wszystko jest dobrze i koniec – tak jednak nie jest, szczególnie na samym początku. Nauka do matury to nie tylko bezsensowne „klepanie” zadań i brak zainteresowania czy są dobrze wykonane czy źle.


Oznaczaj zadania

Gdy zrobiłaś dziesięć zadań, łatwo zapamiętać, czy któreś sprawiło Ci problem, czy jest zrobione itp. Problem pojawia się wtedy, gdy tych zadań zrobisz kilkadziesiąt czy kilkaset (liczę też te szybkie, testowe pytania). Zawsze oznaczaj zadania! Zdefiniuj sobie swój własny system i trzymaj się go bez wyjątku. Podstawowe oznaczenia określają:

 • Zadanie zrobione

 • Zadanie niezrobione – nie umiem

 • Zadanie sprawdzone – dobrze

 • Zadanie sprawdzone – źle

 • Zadanie ważne / trudne

 • I inne wedle Twoich potrzeb

Rób notatki

Ważne elementy zadań, wzory przekształcone w nieoczywisty sposób i wszystkie inne ważne rzeczy trzymaj w jednym miejscu. Kolory czy dopiski do zadań są super, ale jak będziesz przeglądać materiały przed samą maturą na bank nie będziesz szczegółowo analizować zadań. Wszystkie elementy, które chcesz żeby były zapamiętane, zapisz sobie na oddzielnej kartce / w oddzielnym zeszycie, aby w łatwy i szybki sposób do nich wrócić.


Błędy

Każdy popełnia błędy, więc jeżeli błędnie wykonałaś zadanie, nie załamuj się tylko zaznacz je w WYRAŹNY sposób i postaraj się zapamiętać. Im więcej zadań zrobisz, tym więcej błędów popełnisz, tym więcej ich zapamiętasz i tym łatwiej będziesz ich unikać.Pewniaki


O ile w starej maturze były pewnego rodzaju zadania, które miały tendencję do powtarzania się co roku, tak aktualnie nowa matura dąży do sprawdzenia wiadomości z KAŻDEGO działu, nauczonego przez ostatnie kilka lat. Z moich obserwacji, należy mieć świadomość, że często pojawiają się zadania tzw. przekrojowe, które sprawdzają wiedzę z kilku działów na raz. Więc jeżeli tak jak ja nie lubisz kombinatoryki - nie licz, że jej nie będzie ☹Od przybytku głowa rozboli


Obecnie na rynku dostępna jest gigantyczna ilość zbiorów zadań, kart pracy i innych materiałów dostosowanych pod nową maturę. Uważam, że to dobra wiadomość, bo masz duży wybór. Aby ułatwić Ci proces szukania, stworzyłam SUBIEKTYWNE zestawienie ciekawych propozycji, które moim zdaniem przypadną Ci do gustu i uważam je za bardzo wartościowe. Celowo tych pozycji jest kilka, bo nie chcę, żebyś musiała dodatkowo szukać i zastanawiać się nad ostatecznym wyborem.Zbiory zadań – subiektywny wybór


Zbiór zadań CKE

Ma wielką zaletę – jest stworzony przez instytucję, która tworzy maturę, więc chyba wniosek nasuwa się sam 😉 Jest to pozycja OBOWIĄZKOWA. Nie mam doświadczenia z tym zbiorem, bo po prostu nie istniał „za moich czasów”, jednak prześledziłam jego treść i uważam, że jest warty uwagi i polecenia. A, i jeszcze jeden plus – zbiór jest darmowy!

https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Materialy/Zbiory_zadan/Matura_Zbi%C3%B3r_zada%C5%84_Matematyka_PR.pdf


Matura z Matematyki 2018 - ... Cz1&Cz2 Andrzej Kiełbasa, wydawnictwo Lubatka

Pozycja jest bez wątpienia ulubioną pozycją większości maturzystów - i nie bez powodu. Doskonałe zadania o charakterze maturalny, świetnie do niej przygotowują zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Zbiór zadań zawiera odpowiedzi do zadań, więc jest dobrym wyborem do pracy samodzielnej. Warto wspomnieć, że zadania potrafią być bardzo trudne, ale jak już wcześniej powiedziałam - lepiej, żeby na początku było za trudno, a w czasie egzaminu - za łatwo.

UWAGA! W zbiorze znajdują się również próbne arkusze matur, z których nauczyciele bardzo często korzystają na zajęciach, bo po prostu są dobrze zrobione, polecam w ramach całościowej kontroli wiedzy.MATURA 2020 MATEMATYKA ZBIÓR ZADAŃ MATURALNYCH OMEGA

I. Ołtuszyk, M. Polewka, W. Stachnik, wydawnictwo Omega

Osobiście nie sprawdzałam tego zbioru, jest to pozycja polecona (podobnie jak zbiór zadań do fizyki), w której zadania są bardzo dobrze dostosowane do formy nowej matury.Maturalne karty pracy – na podstawie matur


Abyś nie musiała „skakać” po różnych egzaminach, tylko mogła skupić się na konkretnych zadaniach z konkretnego działu, na podstawie arkuszy udostępnionych przez CKE, autorzy strony internetowej, stworzyli kolekcję, którą wystarczy wydrukować. Materiały są oczywiście darmowe, dostępne po zalogowaniu. Dodatkowym atutem jest fakt, że zastosowano również podział ze względu na poziom matury - podstawowy i rozszerzony!

http://www.tomaszgrebski.pl/news.php


Maturalne karty pracy – dodatkowy, subiektywny wybór


OKE Poznań

Arkusze stworzone przez OKE Poznań poznałam poprzez maturę z fizyki, bazując na poziomie arkuszy z innego przedmiotu, mogę z czystym sercem polecić również materiały do innych przedmiotów. OKE oczywiście podlega pod CKE, ale traktowałabym ich arkusze jako uzupełnienie, a nie pewniak (jak w przypadku arkuszy stworzonych przez CKE).

https://www.oke.poznan.pl/cms,108,arkusze.htmPortal Teraz Matura


Wspaniałe odkrycie, które za moich czasów nie istniało. Portal to po prostu skarbnica wiedzy i zrobił na mnie tak piorunujące wrażenie, że musiałam poświęcić mu oddzielny akapit. Naprawdę warto się zarejestrować (darmowa rejestracja) i chociażby zajrzeć z ciekawości. Cudo! Trzy najciekawsze zakładki, bezpośrednio związane z tematem:


Zadania maturalne – zadania maturalne rozwiązane krok po kroku, wraz z WYJAŚNIENIAMI, co jest szczególnie pomocne, gdy nie wychodzą Ci wyniki takie jak w kluczu odpowiedzi.

Zadania ze wskazówkami – stworzone przez Nową Erę, podzielone na działy.

Arkusze maturalne – arkusze stworzone przez wydawnictwo Nowa Era, podobnie jak Maturalne karty pracy są nieco trudniejsze niż tradycyjna matura, ale bardzo wartościowe.Vademecum – moje subiektywne zdanie


Jak już wspomniałam, jestem wielką fanką wszelkiego rodzaju repetytoriów z fizyki oraz do innych przedmiotów przyrodniczych i humanistycznych. Matematyka natomiast stanowi dla mnie wyjątek. O ile uważam, że warto robić podsumowania teoretyczne, o tyle vademecum jest raczej bezużyteczne w przypadku ROZSZERZONEJ matury z matematyki.Pozycje, których nie polecam - subiektywne odczucia


Pewien popularny wydwca na literkę W..., wypuścił serię repetytoriów, również do nauki matematyki na poziomie rozszerzonym. O ile większość takich publikacji skupia się na wiedzy teoretycznej lub pojedynczych przykładach obliczeniowych, o tyle w tym przypadku nie wiem jakie były zamiary autora. Repetytorium zawiera trochę przykładów, trochę zadań, trochę teorii, a przede wszystkim trochę bałaganu. Mnie nie przekonała ta publikacja i kilka innych, które miałam okazję widzieć.Twój plan nauki danego działu


Krok po kroku, abyś niczego nie przeoczyła.

 1. Przegląd materiałów ze szkoły – notatek, rozwiązanych zadań itp.

 2. Stworzenie notatek teoretycznych - na podstawie wiadomości z lekcji i podręcznika. W tym punkcie zwróć szczególną uwagę na wzory, których nie ma w kartach wzorów i stałych.

 3. Zrobienie wybranych zadań ze zbioru zadań/zbiorów zadań.

 4. Wykonanie zadań z arkuszy maturalnych oraz z próbnych matur ze zbioru Andrzeja Kiełbasy.

 5. Podsumowanie działu – stworzenie notatki – podsumowania, uwzględniającej najważniejsze zagadnienia teoretyczne oraz dodatkowe wzory i interesujące elementy zadań.


Gdy czas goni

Wiem, że czasu do matury jest coraz mniej. Bez wątpienia przy działach, w których czujesz się pewnie, musisz zrezygnować z niektórych kroków. Polecam przede wszystkim skupić się na arkuszach maturalnych i nie brnąć w robienie zadań ze zbiorów zadań. Warto jednak chociaż przeanalizować zbiór zadań dostarczony przez CKE oraz zapoznać się z próbnymi arkuszami od Andrzeja Kiełbasy.Może nieskromnie zabrzmię, ale gdybym trafiła na takie rady, sama będąc przed maturą, byłabym przeszczęśliwa. Bo to są takie rady dla mnie od siebie samej z przyszłości, gdzie również biorę pod uwagę wiedzę zdobytą na studiach i sposoby organizacji, które stosowałam dopiero tam.
Mam nadzieję, że Ci pomogłam!

Na zakończenie pragnę zaznaczyć, że wszystkie polecane (oraz niepolecane) przeze mnie materiały zostały wybrane samodzielnie, artykuł NIE ma charakteru reklamy i nie ponoszę żadnych korzyści z tytułu pochwały lub krytyki.


© 2023 by Tammy Gallaway. Proudly created with Wix.com