Rozwijanie kompetencji | Koła i organizacje studenckie

Rozwijanie kompetencji – brzmi dumnie, prawda? Od razu masz w głowie obraz certyfikowanych, drogich kursów i intensywnej pracy w grupie. Jednak bardzo często rozwijanie kompetencji, szczególnie na studiach, opiera się na działaniu w organizacjach studenckich czy kołach naukowych. Zwykle widząc osobę zaangażowaną w pewne uczelniane zadania, zastanawiamy się – po co? Większość z tych działalności (na pozór) nie niesie za sobą żadnych profitów, a poświęcamy na nie OGROM czasu.


Jest wiele sposobów na rozwijanie kompetencji, jednym z nich są właśnie wspomniane organizacje studenckie. Często w pewnym momencie musimy wybrać, jaka droga jest najlepsza dla nas i zgodna z naszymi przesłankami. Ja osobiście nie działałam dużo w organizacjach studenckich, dlatego z myślą, że nie można być specjalistą od wszystkiego, zaprosiłam do współpracy trójkę wspaniałych osób, które swoimi doświadczeniami przybliżą Ci temat organizacji studenckich.Organizacja jako sposób na poznanie nowych ludzi

O ile wiadomą rzeczą jest, że w kołach naukowych przy okazji edukacji poznajemy nowych ludzi, tak istnieją organizacje, których zadaniem jest przede wszystkim budowanie tych relacji. Wbrew pozorom, spotykanie nowych ludzi i budowanie relacji to nie tylko imprezy, ale przede wszystkim:

  • Budowanie relacji z bardzo różnymi ludźmi

  • Budowanie sieci kontaktów (networking)

  • Rozwój umiejętności miękkich, takich jak organizacja, łatwość nawiązywania kontaktów czy praca w grupie

  • I wieeeeele wieeeeele więcej 😉

Przykładem takiej organizacji jest IAESTE.

IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) to stowarzyszenie działające już 70 lat. Nasza organizacja została założona w 1948 roku w londyńskim Imperial College w celu integracji i promowania międzynarodowego zrozumienia po II Wojnie Światowej.
Od początku swojego istnienia IAESTE zorganizowało wymiany dla 350 000 studentów które odgrywają kluczową rolę w rozwoju młodych inżynierów i naukowców. Jesteśmy organizacją non profit, a wszyscy nasi członkowie pracują na zasadzie wolontariatu.
Przez 70 lat organizacja rozrosła się do potężnych rozmiarów zasilając swoje szeregi członkami z ponad 85 krajów oraz nawiązując współpracę z ponad 5000 firmami i instytucjami.

Jedną z osób, która prężnie działała zarówno w ramach wolontariatu, jak i osobiście brała udział w wymianie studenckiej, jest Paulina Frank.


Mocno polecam działanie w jakimkolwiek stowarzyszeniu studenckim, które pasuje do Twoich zainteresowań – niekoniecznie stricte naukowych. Spotykasz ludzi o podobnych zajawkach z całej uczelni, a nie tylko z Twojego wydziału czy kierunku. Jeżeli chodzi konkretnie o IAESTE, jako że to organizacja międzynarodowa, to ten krąg znajomych rozszerza się praktycznie na cały świat. Kolejna sprawa jest taka, że uczysz się wielu umiejętności, zarówno inżynierskich jak i tzw. miękkich. Akurat ja w IAESTE zajmowałam się szukaniem ofert stażów i praktyk dla studentów zza granicy. Niby nic wielkiego, ale dzięki dziesiątkom spotkań w najróżniejszych firmach i niezliczonym rozmowom telefonicznym żadna rozmowa rekrutacyjna nie jest mi straszna. Dodatkowo dużo się dowiedziałam o strukturze uczelni, albo jak dobrze napisać pismo czy podanie, bo zdarzało się też, że pomagałam w organizowaniu warsztatów, stoisk promocyjnych itp. co wiąże się z uzyskaniem pozwoleń od władz uczelni. No i najlepsze – na praktyki zawodowe wyjechałam do Kazachstanu.


Organizacja, jako sposób na rozwijanie swoich umiejętności miękkich

Czym jest Wydziałowa Rada Studentów (WRS)? Podstawowym organem Samorządu na szczeblu Wydziału. Zakres działania WRS jest bardzo szeroki. Na swoim macierzystym Wydziale członkowie Rady Studentów zajmują się między innymi organizowaniem wydarzeń (szkolenia, integracje, wyjazdy, otrzęsiny, dni wydziałowe i wiele, wiele innych) czy też opiniowaniem nowych zmian regulaminowych, bądź też w zakresie programów kształcenia. Zazwyczaj Rada Studentów zawiera od kilku do kilkunastu członków, którzy dzielą swoje zadania miedzą sobą tak, by były one wykonywane jak najefektywniej. Czasami też Wydziałowe Rady Studentów współpracują między sobą, tworząc wydarzenia o większej skali. Warto pamiętać, że każda Rada Studentów danego Wydziału posiada własne, charakterystyczne dla niej projekty. 
Jakie obowiązki mają członkowie WRS? Organizowanie wydarzeń kulturalnych, integracyjnych oraz naukowych. Stały dialog z Władzami Wydziału. Proponowanie nowych inicjatyw i realizacja ich. Dbanie o poprawę jakości kształcenia na Wydziale. I przede wszystkim szybkie reagowanie na bieżące problemy studentów Wydziału. Jest to aktywna praca przez cały rok!

Działanie w WRS-ie nie tylko polepsza nasze relacje z innymi studentami i władzami wydziału, ale przede wszystkim rozwija umiejętności organizacyjne. Imprezy o szczeblu wydziałowym czy uczelnianym wymagają współpracy z uczelnianymi władzami, podwykonawcami czy studentami w celu weryfikacji ich potrzeb i oczekiwań. Jedną z osób, która prężnie działała w WRS-ie oraz organizowała Juwenalia Gdańskie, jest Marcin Palanis.


Działalność w organizacjach studenckich jest niesamowitym doświadczeniem podczas studiów. Zaangażowanie się umożliwia wszechstronny rozwój oraz możliwość poznania naprawdę wielu różnych, ciekawych osób. WRS działa dla studentów, a organizacja wielu wydarzeń przynosi ogromną satysfakcję, przy okazji, zawsze wiesz szybciej o pewnych sprawach i jesteś najlepiej ‘zorientowanym studentem’ na roku 😉. Czas na działanie przy tym trzeba znajdować pomiędzy zajęciami oraz po nich. Lecz to od każdej osoby zależy ile czasu na to będzie chciała poświęcić, a z pewnością na studiach jest tego sporo. Celem dostania się do takiej organizacji, często trzeba przejść rekrutację bądź uczestniczyć w wyborach. To może zatrzymać Was w drodze ku temu, lecz należy temu po prostu stawić czoła i zgłosić się. Przez cały okres studiów poznałem kilkaset osób, którzy działają w różnych organizacjach, nie znam takich, którzy żałowali swojej decyzji. Wszyscy są wdzięczni ‘losowi’, że tak potoczyło się ich życie i nie wyobrażają sobie innej drogi, a lata spędzone w organizacjach zmieniły ich na lepsze.


Koło naukowe – klasyka w nowoczesnym wydaniu


Zdobywanie wiedzy praktycznej na studiach jest mocno dyskusyjną kwestią. Dzięki kołom naukowym możesz to zmienić! Koło naukowe to przede wszystkim praktyka, praktyka, praktyka i… spora dawka wzajemnego motywowania do osiągnięcia celu. Praca w grupie, gdzie każdy wnosi coś od siebie, nie tylko pomaga rozwijać zainteresowania, ale przede wszystkim uczy dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

Ile wydziałów i specjalności, tyle różnych kół naukowych. Każde z nich ma inną specyfikę działania i ciężko znaleźć wspólną definicję dla każdego z nich. W jednym z najprężniej rozwijających się kół na Politechnice Gdańskiej – SimLE, działa Natalia Balogh.


Do koła naukowego SimLE dołączyłam na drugim roku studiów. Była to jedna z najlepszych decyzji jakie podjęłam. Na początku obawiałam się, że mam za duże braki wiedzy oraz doświadczenia. Szybko jednak okazało się, że koło naukowe zrzesza przede wszystkim ludzi, którzy chcą coś zrobić. Wiedzę i doświadczenie zbiera się w trakcie wykonywania projektów i zadań. Starsi członkowie chętnie dzielą się tym co sami już opanowali.
Członkostwo w kole naukowym umożliwia uzupełnienie wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach w wiedzę praktyczną. Dodatkowo zrzesza ludzi o podobnych zainteresowaniach, pozwala rozwijając się w dziedzinie, która nas interesuję oraz uczy współpracy w grupie. Od nas zależy czy chcemy rozwijać umiejętności twarde czy zaangażować w działania biznesowe, organizacyjne. Jeśli mamy wystarczająco dużo wolnego czasu to można dołączyć do różnych działów. Wymaga to wprawy w zarządzaniu czasem, jest to kolejna umiejętność jaką możemy nabyć. W większości przypadków nie koliguję to z zajęciami. Każdy z członków w okresie sesji zwraca większą uwagę na studia, tak więc w tym okresie część projektów nieco zwalnia.


Poznaj SimLE
SimLE to koło naukowe zrzeszające i rozwijające skrzydła studentów całego trójmiasta, powstałe w 2013 roku na Politechnice Gdańskiej w odpowiedzi na głosy pracodawców, studentów oraz absolwentów uczelni wyższych. Dochodziły nas wieści, że świeżo upieczonym absolwentom brakuje umiejętności miękkich oraz praktycznego doświadczenia w zastosowaniu umiejętności twardych. Postanowiliśmy temu zaradzić!
Wiele ciekawych projektów poznasz lepiej na YT organizacji: https://www.youtube.com/user/ProgramSimLE/

Największa obawa – czas


Idąc na studia techniczne, zapewne byłaś przygotowana na ogrom pracy dodatkowej, która Cię czeka – projekty, sprawozdania, nauka do laboratoriów. Studia techniczne w większości przypadków wymagają pracy regularnej, a nie tylko od sesji – do sesji. Tak czy inaczej, studenci działający w organizacjach (bo na nich się dzisiaj skupiamy), nie są nadludźmi, co mogę potwierdzić, bo każdego z nich znam osobiście 😉 Paulina, zapytana o to, czy dodatkowa działalność kolidowała ze studiami, odpowiedziała jednoznacznie.


Działanie w IAESTE nie kolidowało ze studiami. Wiadomo, że trzeba sobie dość dobrze organizować czas, ale ja zawsze mogłam liczyć na wsparcie społeczności studenckiej, do której należałam. Wszyscy pomagają sobie wzajemnie w obowiązkach. Więc jest to jak najbardziej do zrealizowania, po prostu działasz na tyle, na ile możesz.

A inne wątpliwości?


Wątpliwości miałam raczej niewiele. Byłam przekonana, że chcę robić coś więcej niż tylko studiowanie. Jedyne co, to jako osoba nieśmiała, trochę denerwowałam się poznaniem wielu nowych osób. Poszłam na spotkanie informacyjne i to rozwiało moje obawy.

Paulina zwróciła uwagę na bardzo ważny aspekt – spotkanie informacyjne. To ono tak naprawdę pokaże nam możliwości, jakie niesie za sobą udział w danym przedsięwzięciu. Bardzo często rezygnujemy z podjęcia ryzyka już na etapie poznawania. Spotkanie organizacyjne czy nawet rozmowa z członkami pokaże nam, czego możemy się spodziewać i zapewne rozwieje nasze wątpliwości.Jak znaleźć interesującą nas organizacje i poznać jej członków


Spis oficjalnych organizacji studenckich (czyli takich zatwierdzonych przez władze uczelni) znajduje się w każdym samodzielniku pierwszaka albo na stronie uczelni. Wszystkie te organizacje możesz bliżej poznać na targach organizowanych na terenie uczelni, w kilku pierwszych tygodniach nauki. Na Politechnice Gdańskiej istnieje FOKA (Forum Organizacji i Kół Akademickich), która organizuje targi, na których wystawia się większość kół naukowych. Wtedy też możesz porozmawiać z członkami oraz zobaczyć efekty ich pracy.

© 2023 by Tammy Gallaway. Proudly created with Wix.com