TWOJA organizacja czasu

Spotkania i elementy stałe


Planowanie zacznij od zaznaczenia wszystkich stałych elementów, które dzieją się w wyznaczonym czasie, np. zajęcia na uczelni. Jeżeli studiujesz i pracujesz, najwygodniej jest zastosować kod kolorystyczny. Przykład:

Zielony – praca

Różowy – uczelnia

Dzięki temu już na pierwszy rzut oka będziesz widziała, gdzie jesteś lub zadania z jakiego zakresu musisz wykonywać.

Dlaczego planowanie zaczynamy od tzw. elementów stałych? Kiedy będziesz miała długą listę zadań i będziesz chciała rozpisać zadania w czasie, po czym sobie przypomnisz o spotkaniach/zajęciach czy wyjściach, twój plan będzie do wyrzucenia. Dlatego najpierw wpisujesz zadania stałe, później w okna czasowe wpisujesz zadania do wykonania.

Drugi sposób to zaznaczenie godzin nauki lub innej aktywności z deadline’em – niekoniecznie zajęć czy spotkań i w tym czasie wykonywanie zadań z danej dziedziny – więcej o blokach zadań w dalszej części artykułu.Lista stałych zobowiązań


Warto przygotować listę stałych zobowiązań, które musimy wykonywać codziennie/prawie codziennie i o których przez pewną monotonię łatwo zapomnieć. Wtedy planując dzień wracasz do listy i po kolei sprawdzasz, czy nie musisz wykonać zadań z danego zakresu. Lista może mieć charakter ogólny, jak tutaj:

lub stanowić dokładną rozpiskę od kategorii po przykładowe zadania do wykonania.Bloki tematyczne


Przy założeniu pracy na etacie (szczególnie we wstępnej fazie) czy studiowania i posiadania zdalnych zajęć na uczelni, bloki są w moim odczuciu mniej przydatne. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy masz dużo obszarów działania i planowanie twoich aktywności nie ogranicza się tylko do uczelni – jak w moim przypadku. Celem stosowania bloków tematycznych jest stałe utrzymanie uwagi na zadaniach z danej kategorii, np. przez 4 godziny wykonujesz zadania tylko na uczelnię – uczysz się, szukasz materiałów, wykonujesz sprawozdania itp. Dzięki temu twój mózg nie traci czasu na przestawianie się ze sfery uczelnianej na pracę dorywczą. O pracy z blokami mówi dużo Kasia z Worqshopu, więc jeżeli zdecydujesz się na pracę w takim trybie, to polecam jej artykuł. Jednak z doświadczenia wiem, że praca z blokami dla zabieganego studenta jest najlepsza w podziale dziennym. Tym samym, przykładowo, w ciągu dnia trzy pierwsze godziny przeznaczam na pracę dorywczą, kolejne trzy na załatwianie spraw uczelnianych (pisanie pracy inżynierskiej, sprawozdania), a ostatnie dwie na rozwój umiejętności, np. językowych. Wszystko pięknie, o ile masz takie spokojne życie. Problem się pojawia, gdy podstawą dnia jest ośmiogodzinna praca, później studia, praca dorywcza i tak dalej… Wtedy bloki tematyczne nie zawsze mają sens bycia stosowanymi.Lista to-do czy kalendarz?


Zaplanowałyśmy już stałe zadania, wiemy jakie czynności mamy wykonać w dniu dzisiejszym, dzięki przypominajkom w formie listy stałych zadań i co dalej? Możesz zaplanować swój dzień czasowo lub zadaniowo, ale co wybrać?


Lista TO-DO

Stosuj w przypadku zadań krótkich i drobnych

Kiedy nie wiesz, ile czasu zajmie dane zadanie

Gdy nie wiesz, kiedy je wykonasz, np. będzie wykonywane w międzyczasie (o tym haśle wspomniałam w poprzednich artykułach)

Gdy nie chcesz planować co do minuty swojego dnia i powoli wykonujesz zadanie po zadaniu.


Kalendarz

Zdecydowanie większy „gestapowiec” niż lista to-do, stosuj go przede wszystkim w przypadku braku motywacji i samodyscypliny. Jak rozpiszesz cały dzień co do minuty, będziesz czuła, że kalendarz stoi nad tobą z batem i MUSISZ zrobić daną rzecz choćby się waliło i paliło.

Stosuj w przypadku zadań długich, kórych wykonanie całościowe zajmuje kilka dni. W skrócie, w danym czasie zajmujesz się danym problemem, ale gdy czas się skończy, kończysz zadanie, bez względu na to w jakim punkcie się znajdujesz.

Przykładem niech będzie udział w kursie internetowym, gdzie jeden moduł trwa wyznaczoną ilość czasu. Z jednej strony nie jest to spotkanie, bo możesz to wykonać o dowolnej porze dnia (i nocy), z drugiej ma zazwyczaj z góry określony czas trwania.Zadania tygodniowe


Często jest tak, że oprócz kilku pojedynczych zobowiązań, inne zadania, które masz do wykonania, nie mają określonego czasu wykonania, możesz to zrobić zarówno w poniedziałek, jak i w piątek. W takim przypadku, gdy nie goni Cię czas, masz luźniejszy tydzień, czy po prostu nie chcesz się spinać na wykonanie konkretnych zadań konkretnego dnia, polecam zastosować wielką listę to-do.

Na powyższej rozkładówce z lewej strony znajdują się dni tygodnia z miejscami do wpisania stałych elementów jak spotkania czy zadania z terminem wykonania. Po prawej jest wielka lista to-do, na której wpisujesz wszystkie zadania, które musisz wykonać w danym okresie czasu (nie polecam w ten sposób planować okresu dłuższego niż tydzień, bo łatwo się później pogubić).Priorytety – o ile je masz


Do jakiego poradnika dotyczącego organizacji czasu nie zajrzysz, zawsze napotkasz szumne hasło – określ priorytety! Wszystko fajnie, ale nie zawsze te priorytety istnieją. Już pominę tutaj sytuację, gdzie jesteś szefową wielkiej korporacji i masz kalendarz zapchany zadaniami do wykonania i spotkaniami. Czasami jest tak, że oprócz pracy musimy gotować obiad i przygotować sprawozdanie. Ciężko określić priorytet, bo albo nie zdasz, albo będziesz chodzić głodna. Masz dwa zadania, które musisz wykonać po południu i koniec. W tym przypadku nie ma sensu, aby określać priorytet, ale jeżeli twoja lista liczy 15 zadań do wykonania, to radzę wybrać te zadania priorytetowe, bo zapewne nie zdążysz wszystkiego wykonać.Gotowe rozkładówki – BUJO pomysły


Już wiesz, jak planować swój dzień, przejdźmy teraz do praktyki. Na dole przedstawię Ci kilka propozycji rozkładówek do BUJO, które możesz samodzielnie wykonać w kilka minut. Tak jak wspominałam wcześniej – zależy mi przede wszystkim na praktycznym i szybkim planowaniu. Dlatego, jeżeli chcesz robić piękną i kolorową rozkładówkę, to polecam Pinteresta. Ja zarówno nie jestem utalentowanym plastykiem, jak i uważam, że BUJO ma przede wszystkim służyć, a nie wyglądać (choć obie rzeczy się nie wykluczają). Swoją drogą, chciałabym łamać stereotyp, że aby planować w BUJO, trzeba dużo czasu poświęcać na rysowanie rozkładówek, inwestować w taśmy, markery, cienkopisy itp… BUJO z założenia ma być dostosowane do TWOICH INDYWIDUALNYCH potrzeb. Nie próbuj więc na siłę upodabniać go do tego, co zobaczysz na Instagramie. Ważne, żeby metoda była wygodna dla Ciebie!


Zadania w zawieszeniu


Kiedy skupiasz się na wykonywanym zadaniu, nie daj się rozproszyć zadaniami w zawieszeniu czy pomysłami, które Ci przychodzą do głowy. Wszystko, co Ci się przypomni, a także wszelkie zwyczajne pomysły zapisuj na oddzielnej liście i wrócisz do nich później. Możesz również przygotować sobie miejsce na notatki albo wpisywać takie rzeczy w tygodniową rozkładówkę – tylko innym kolorem, aby zapiska się wyróżniała i aby łatwo było do niej wrócić.Pamiętaj o zabieraniu kalendarza/notesu w miejsce pracy


Nawet jeżeli to miejsce jest Twoim małym biureczkiem, zawsze miej przy sobie swój kalendarz. Dzięki temu nie zapomnisz o niczym, nie zgubisz rytmu dnia oraz będziesz miała miejsce, gdzie możesz zanotować zadanie w zawieszeniu.

© 2023 by Tammy Gallaway. Proudly created with Wix.com